TÜGİAD TEKNOLOJİ ZİRVESİKEYNOTE KONUŞMACILARI


ALEMŞAH ÖZTÜRK
CEO, 4129 Grey & Ogilvy


ABD Başkanı Joe Biden tarafından Türkiye’nin örnek girişimcilerinden gösterilen Alemşah Öztürk, 25 yıldır yaratıcı sektörde kurduğu ajanslar ve girişimlerle fark yaratmaktadır. 

20’li yaşlarda kurduğu ajansla tanınmaya başlayan ve 24 yaşında Türkiye’nin en genç kreatif direktörü ünvanını alan Öztürk, ajanslarıyla ürettiği işlerle, aralarında Cannes Lions, Clio, D&AD, Webby ödüllerinin yer aldığı, dünyanın en önemli yaratıcılık yarışmalarında başarılarıyla ses getirmiştir. Başta Cannes Lions olmak üzere birçok global yarışmada jürilik göreviyle Türkiye’yi temsil etmiştir. 

Öztürk, 41?29!’u 2007 yılında kurdu. İlk 5 yılında Türkiye’nin en başarılı ve ödüllü dijital reklam ajansı haline gelen 41?29!, bu başarıları sayesinde WPP’nin dikkatini çekmiş ve 2012 yılında WPP ağının parçası haline gelmiştir. Mayıs 2015 itibariyle 41?29! ve GREY Türkiye ofisleri 4129Grey adıyla, Alemşah Öztürk’ün yönetimi altında birleşerek, yeni nesil tamamen entegre bir ajans yapısı ile markalara uçtan uça iletişim stratejileri ve çözümleri sunmaya başlamıştır. 2021 başında 4129Grey ve Ogilvy İstanbul’un AKQA Group çatısı altında birleşmesinin ardından Alemşah Öztürk AKQA Group CEO’luğu görevine yükselmiştir. 

Aktif bir sosyal medya kullanıcısı olan Öztürk, 300.000+ Twitter takipçisine, pazarlama ve dijital iletişim, şirket kültürü ve dijital transformasyon konusunda yazdığı yazılarla ulaşmaktadır. Son 15 yıldır TEDx’de dahil olmak üzere, ulusal ve uluslararası birçok farklı organizasyonda konuşmalar yapan Öztürk, yazılarını http://medium.com/@alemsah sayfasında toplamaktadır. 

Genç girişimcilerle yakın çalışmalarını sürdürerek onlara akıl hocalığı yapan Öztürk, aktif bir girişimcilik hayatı sürdürmüş olmasının yanı sıra son 4-5 yıldır melek yatırımcı olarak Türkiye’nin girişimcilik ruhunu geliştirmeye çalışmaktadır. 

Alemşah Öztürk, yeni projelerle çalışmadığı ve danışmanlık yapmadığı zamanlarda, romantik komedi dizisini hayata geçirmeye ve yeni kitabını bitirmeye çalışmakta, farklı yerli ve yabancı dergiler için yazı yazmakta ve hala oyun oynamaktadır. 

 

JULIEN BOUTELOUP
Stake DAO Kurucusu

Julien Bouteloup kendini 14 yaşından beri matematiğe, koda ve yapay zekaya adamıştır. Amerika Birleşik Devletleri’nde elektrik mühendisliği, bilgisayar bilimi ve makine öğrenimi görmüştür. 2010’da Bitcoin’i ve 2015’te Ethereum’u keşfetti ve blokzincir teknolojisinin yıkıcı potansiyelini fark etti. 


Çeşitli protokollerin oluşturulmasına katkıda bulundu ve ekosistemi güçlendiren daha fazla finansal hizmet sunarak sektörün sürekli yeniliğini destekledi. Bu girişimlerinin yanı sıra, genel halkı yeni sanayi devrimi olarak gördüğü blokzincir hakkında eğitmekle aktif olarak ilgileniyor. 


Doyumsuz bir ‘nerd’ olmanın ötesinde, bir vizyon talep ediyor ve bunun gerçekleşmesi için çalışıyor. Stake Capital 2018’de bu şekilde doğdu. O zamandan beri Stake DAO, Curve veya BlackPool gibi birçok merkezi olmayan proje yarattı ve bunlara katıldı.


MUSTAFA KOPUK
DOMiNO Ventures
Kurucu Ortağı,
TÜGİAD Girişimcilik Komisyonu Başkanı


Uluslararası şirketlerde strateji, iş geliştirme, şirket satın alma ve birleşmeleri üzerine görevler üstlenerek 40’tan fazla ülkede tecrübe edinmiş olan Mustafa Kopuk, Hollanda ve Türkiye merkezli girişim sermayesi fonları olan DOMiNO Ventures, TechOne Venture Capital ve WePlay Ventures'ın Yönetici Ortağıdır.

Girişimcilikle ilgili birçok STK ve organizasyonda farklı roller üstlenmektedir. Mustafa Kopuk yönetimindeki girişim sermayesi fonları 1 milyar TL’nin üzerinde fon büyüklüğü ile Türkiye’den çıkan global odaklı teknoloji girişimlerine yatırım yapmaktadır. 2022 yılı itibariyle portföylerinde global alanda faaliyet gösteren 80’den fazla teknoloji girişimi yer almaktadır.

Nortel Netaş şirketinde EMEA (Avrupa, Orta Doğu ve Asya) İş Süreçleri ve Şirket Birleşmeleri Sorumlusu olarak kariyerine başlayan Kopuk, ardından Çelebi Holding bünyesinde Strateji ve İş Geliştirme Müdürü olarak görev yaptı. 2018 yılına kadar Turkcell bünyesinde Stratejik Planlama, İştirak Yönetimi, Uluslararası Şirket Satın Alımı ve Birleşmeleri alanında görevler üstelenen Mustafa Kopuk, Türkiye, Balkanlar, Orta Asya, 
Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Doğu Avrupa bölgelerinde yeni iş geliştirme projeleri, stratejik ortaklıklar, şirket birleşmeleri ve satın alımları konusunda bilgi ve tecrübeye sahip oldu. Bu süre zarfında, Türkiye Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nun (DEİK) Ukrayna, Belarus, Bulgaristan, Bosna Hersek ve Romanya İş Konseylerinde Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini üstelenen Kopuk, Türkiye Genç İş İnsanları Derneği (TÜGİAD) Girişimcilik Komisyonu başkanlığı görevine devam etmektedir. Borsa İstanbul’da listelenen YEO Teknoloji ve Enerji AŞ’de 
Yönetim Kurulu üyeliği bulunan Mustafa Kopuk, Tarvenn Ventures ve WePlay Ventures gibi teknoloji girişimlerine yatırım yapan şirketlerde kurucu ortak ve yönetim kurulu üyesidir. Yine erken aşama teknoloji girişimlerine yatırım yapmak üzere faaliyet gösteren Hollanda merkezli DOMiNO Ventures fonunun ve Türkiye merkezli TechOne GSYF’nin yönetici ortağıdır. 

Evli ve bir çocuk babası olan Kopuk, lisans eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde tamamlamış ve Bahçeşehir Üniversitesinde İşletme yüksek lisansı yapmıştır. 

 

M. SERDAR KUZULOĞLU
Teknoloji Yazarı

M.Serdar Kuzuloğlu 1995 yılında Posta gazetesinin kurucu ekibinde, yazı işleri servisinde gazeteciliğe başladı, bir yıl boyunca Bilim-Teknik sayfası editörlüğünü yaptı.

1997 yılında Radikal gazetesinin kurucu ekibinde Teknoloji Editörü olarak yer aldı. O dönem Türk gazeteleri arasında sadece internet dünyasını konu alan ilk sayfayı hazırladı. 'Sanal Alem' adlı bu sayfa 1998 yılında gazeteyle birlikte dağıtılan bağımsız bir ek haline geldi.

.net, PC Magazine, PC Life, Computerworld ve PC World dergilerinde köşe yazıları yazdı.

2004 yılında Technology Channel adlı televizyon kanalında Technosohbet adlı programı; 2007 yılında da Business Channel'da Bilişime Yön Verenler adlı programı hazırlayıp sundu.

Serdar Kuzuloğlu 2002 yılında sonradan Radyo Kozmos adını alan Radyo 92.3'te yaptığı haftalık teknoloji programını 2004 yılında NTV Radyo’da sürdürdü. İlk Türkçe podcast olan program 2005 yılında Türkiye Bilişim Derneği tarafından 'En iyi teknoloji konulu radyo programı' ödülünü aldı.

Fanatik, Finansal Forum ve Radikal gazetelerinin web sitelerini kurup yönetti.

Serdar Kuzuloğlu 2007'de Doğan TV Holding'de Yenil Nesil Hizmetler Direktörü olarak Kanal D, Star TV ve D Smart başta olmak üzere kuruma bağlı tüm televizyon kanalları ve Radyo D, Radyo Moda gibi alanında lider radyoları da kapsayacak şekilde, içeriği dijitalleştirme ve interaktif hizmetlerle zenginleştirme görevini üstlendi.

2008'de bünyesinde Yahoyt.com, Televidyon.com, Kaybolduk.biz ve AlkislarlaYasiyorum.com gibi alanındaki en popüler web sitelerini barındıran MYK Medya adlı içerik ajansını kurdu.

İstanbul Bilgi Üniversitesi çatısı altındaki dijital pazarlama yüksek lisans programı Next Academy’nin kurucu ve eğitmenlerinden olan Serdar Kuzuloğlu aynı zamanda bir restoran zinciri ve akıllı perakende satış yönetimi sisteminde yatırımcıdır.

Halen teknoloji ve trendler konusunda içerik üretmeye ve 2012 yılından buyana profesyonel konuşmacı ve business influencer olarak çalışmalarına devam eden M. Serdar Kuzuloğlu, bugüne kadar 1000'in üzerinde profesyonel konuşma davetine katılmış ve pek kurumsal marka ile içerik odaklı işbirliğine imza atmıştır.

 

TAL GARİH
Alarko Holding Dijital Dönüşüm ve İnovasyon Direktörü,
Bahçeşehir Ünv. Öğretim Görevlisi


1985 doğumlu Tal Garih, 2007 yılında Virginia Üniversitesi’nin Uluslararası İlişkiler ve Psikoloji Bölümlerinden çift ana dal yaparak mezun olmuştur. Yüksek lisans eğitimini New York Üniversitesi’nde İşletme ve Politika alanlarında onur listesine girerek 2010 yılında tamamlamıştır.

Brüksel ve Washington’da danışmanlık alanında Türk şirketlerini Amerika ve Avrupa Birliği’nde temsil ederek çalışmıştır. Sonrasında Türkiye’ye dönerek Alarko Turizm Grubunda, Pazarlama Analizi ve Operasyon Takip Sorumlusu olarak marka yönetimi, fiyatlama, tanıtım, misafir memnuniyeti ve iletişim konularında görev almıştır. Şu anda Alarko Holding’de Dijital Dönüşüm ve İnovasyon Liderliği görevini yürütmektedir.